WP Rocket - en to ar translation catalogue (421 entries)

en: %1$d %2$s optimized.
ar: %1$d %2$s تم التحسين.

en: %1$s %2$s requires at least PHP %3$s to function properly. To use this version, please ask your web host how to upgrade your server to PHP %3$s or higher. If you are not able to upgrade, you can rollback to the previous version by using the button below.
ar: %1$s %2$s يتطلب آخر اصدار من PHP %3$s للعمل بشكل صحيح. لاستخدام هذا الإصدار، يرجى الطلب من شركة الاستضافة بترقية PHP لـ %3$s أو أعلي. إذا لم تكن قادرا على الترقية، يمكنك الرجوع إلى الإصدار السابق باستخدام الزر أدناه.

en: %1$s is good to go! %2$sTest your load time%4$s, or visit your %3$ssettings%4$s.
ar: %1$s من الجيد الذهاب إلي %2$sلاختبار سرعة تحميل الموقع%4$s, أو زيارة %3$sاعدادات%4$s.

en: %1$s: A custom permalink structure is required for the plugin to work properly. %2$sGo to permalinks settings%3$s
ar: %1$s: مطلوب ضبط الروابط الدائمة المخصصة لتعمل الاضافة بشكل صحيح. %2$sالذهاب إلي اعدادات الروابط الدائمة%3$s

en: %d draft in your database. | %d drafts in your database.
ar[0]: %d مسودة في قاعدة البيانات.
ar[1]: %d مسودة في قاعدة البيانات.
ar[2]: %d مسودة في قاعدة البيانات.
ar[3]: %d المسودات في قاعدة البيانات.
ar[4]: %d المسودات في قاعدة البيانات.
ar[5]: %d المسودات في قاعدة البيانات.

en: %d expired transient in your database. | %d expired transients in your database.
ar[0]: معلومات عابرة transients أنتهت صلاحيتها في قاعدة البيانات.
ar[1]: معلومات عابرة transients أنتهت صلاحيتها في قاعدة البيانات.
ar[2]: معلومات عابرة transients أنتهت صلاحيتها في قاعدة البيانات.
ar[3]: معلومات عابرة transients أنتهت صلاحيتها في قاعدة البيانات.
ar[4]: معلومات عابرة transients أنتهت صلاحيتها في قاعدة البيانات.
ar[5]: معلومات عابرة transients أنتهت صلاحيتها في قاعدة البيانات.

en: %d revision in your database. | %d revisions in your database.
ar[0]: %d مراجعة في قاعدة البيانات.
ar[1]: %d مراجعة في قاعدة البيانات.
ar[2]: %d مراجعة في قاعدة البيانات.
ar[3]: %d مراجعات في قاعدة البيانات.
ar[4]: %d مراجعات في قاعدة البيانات.
ar[5]: %d مراجعات في قاعدة البيانات.

en: %d spam comment in your database. | %d spam comments in your database.
ar[0]: %d تعليق مزعج في قاعدة البيانات.
ar[1]: %d تعليق مزعج في قاعدة البيانات.
ar[2]: %d تعليق مزعج في قاعدة البيانات.
ar[3]: %d تعليقات مزعجة في قاعدة البيانات.
ar[4]: %d تعليقات مزعجة في قاعدة البيانات.
ar[5]: %d تعليقات مزعجة في قاعدة البيانات.

en: %d table to optimize in your database. | %d tables to optimize in your database.
ar[0]: %d جدول لتحسينهم في قاعدة البيانات.
ar[1]: %d جدول لتحسينهم في قاعدة البيانات.
ar[2]: %d جدول لتحسينهم في قاعدة البيانات.
ar[3]: %d جدول لتحسينهم في قاعدة البيانات.
ar[4]: %d جدول لتحسينهم في قاعدة البيانات.
ar[5]: %d جدول لتحسينهم في قاعدة البيانات.

en: %d transient in your database. | %d transients in your database.
ar[0]: معلومات عابرة transients في قاعدة البيانات.
ar[1]: معلومات عابرة transients في قاعدة البيانات.
ar[2]: معلومات عابرة transients في قاعدة البيانات.
ar[3]: معلومات عابرة transients في قاعدة البيانات.
ar[4]: معلومات عابرة transients في قاعدة البيانات.
ar[5]: معلومات عابرة transients في قاعدة البيانات.

en: %d trashed comment in your database. | %d trashed comments in your database.
ar[0]: %d تعليق محذوف في قاعدة البيانات.
ar[1]: %d تعليق محذوف في قاعدة البيانات.
ar[2]: %d تعليق محذوف في قاعدة البيانات.
ar[3]: %d تعليقات محذوف في قاعدة البيانات.
ar[4]: %d تعليقات محذوف في قاعدة البيانات.
ar[5]: %d تعليقات محذوف في قاعدة البيانات.

en: %d trashed post in your database. | %d trashed posts in your database.
ar[0]: %d مقالة محذوفة في قاعدة البيانات.
ar[1]: %d مقالة محذوفة في قاعدة البيانات.
ar[2]: %d مقالة محذوفة في قاعدة البيانات.
ar[3]: %d مقالات محذوفة في قاعدة البيانات.
ar[4]: مقالات محذوفة في قاعدة البيانات.
ar[5]: %d مقالات محذوفة في قاعدة البيانات.

en: %s Update Rollback
ar: %s التراجع عن التحديث

en: %s cannot configure itself due to missing writing permissions.
ar: %s التكوين التلقائي لا يعمل بسبب عدم وجود أذونات الكتابة.

en: %s clear
ar: %s مسح

en: %s: Cache cleared.
ar: %s: تم حذف ذاكرة التخزين المؤقت.

en: %s: Post cache cleared.
ar: %s: تم حذف ذاكرة التخزين المؤقت للمقال.

en: %s: Term cache cleared.
ar: %s: تم حذف ذاكرة التخزين المؤقت للمصطلح.

en: %s: User cache cleared.
ar: %s: تم حذف ذاكرة التخزين المؤقت للمستخدم.

en: - What did you do?
    - What did you see?
    - What had you expected to see?
    - Where can we see your issue?
    - What steps do we need to perform in order to see it?
ar: - ما الذي فعلته؟
    - ماذا رأيت؟
    - ماذا كنت تتوقع أن ترى؟
    - أين يمكن أن نرى مشكلتك؟
    - ما هي الخطوات التي نحن بحاجة إلى القيام بها من أجل أن نرى ذلك الخطأ؟

en: <a href="%s" target="_blank">Retrieve your API key</a>
ar: <a href="%s" target="_blank">الحصول علي المفتاح API العام الخاص بك</a>

en: <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/1009-configuration-for-http-2" target="_blank">More info</a>
ar: <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/1009-configuration-for-http-2" target="_blank">مزيد من المعلومات</a>

en: <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/108-render-blocking-javascript-and-css-pagespeed" target="_blank">Why?</a>
ar: <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/108-render-blocking-javascript-and-css-pagespeed" target="_blank">لماذا؟</a>

en: <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/108-render-blocking-javascript-and-css-pagespeed#critical-path-css" target="_blank">More info</a>
ar: <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/108-render-blocking-javascript-and-css-pagespeed#critical-path-css" target="_blank">مزيد من المعلومات</a>

en: <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/19-resolving-issues-with-minification" target="_blank">Why?</a>
ar: <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/19-resolving-issues-with-minification" target="_blank">لماذا؟</a>

en: <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/278-common-issues-with-lazyload" target="_blank">Why?</a>
ar: <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/278-common-issues-with-lazyload" target="_blank">لماذا؟</a>

en: <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/313-logged-in-user-cache" target="_blank">User cache</a> is great when you have user-specific or restricted content on your website.
ar: <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/313-logged-in-user-cache" target="_blank">ذاكرة التخزين المؤقت للمستخدم</a> مفيدة عندما يكون لديك محتوى مخصص للمستخدمين فقط.

en: <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/314-using-ssl-with-wp-rocket" target="_blank">SSL cache</a> works best when your entire website runs on HTTPS.
ar: <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/314-using-ssl-with-wp-rocket" target="_blank">ذاكرة التخزين المؤقت الخاصة بـشهادة الـ SSL</a> تعمل بشكل أفضل عندما يعمل الموقع بأكملة ببروتوكول الإتصال الآمن HTTPS.

en: <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/708-mobile-caching" target="_blank">Mobile cache</a> works safest with both options enabled. When in doubt, keep both.
ar: <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/708-mobile-caching" target="_blank">ذاكرة التخزين المؤقت للموبايل</a> تعمل بأمان عند تمكين كلا الخيارين. عندما تكون في شك، قم بتفعل الخيارين.

en: <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/8-how-the-cache-is-preloaded" target="_blank">Bot-based preloading</a> should only be used on well-performaning servers. Once activated, it gets triggered automatically after you add or update content on your website. You can also launch it manually from the upper toolbar menu, or from the Tools tab.
ar: <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/8-how-the-cache-is-preloaded" target="_blank">التحميل المسبق الزاحف</a> يجب استخدامها فقط علي الخوادم ذات الأداء الجيد. عند تفعيلها، سيتم ارسال الزاحف تلقائيا عند إضافة أو تحديث المحتوى على موقع الويب الخاص بك. يمكنك أيضا تشغيله يدويا من قائمة شريط الأدوات العلوي، أو من علامة التبويب أدوات.

en: <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/8-how-the-cache-is-preloaded" target="_blank">Sitemap preloading</a> runs automatically when the cache lifespan expires. You can also launch it manually from the upper toolbar menu, or from the Tools tab.
ar: يتم تشغيل <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/8-how-the-cache-is-preloaded" target="_blank">التحميل المسبق للخرائط </a>تلقائيا عند انتهاء صلاحية ذاكرة التخزين المؤقت. يمكنك أيضا تشغيله يدويا من قائمة الاضافة بشريط الأدوات العلوي، أو من علامة التبويب أدوات.

en: <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/971-caching-query-strings" target="_blank">Cache for query strings</a> enables you to force caching for specific GET parameters.
ar: <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/971-caching-query-strings" target="_blank">التخزين المؤقت لمعلمات الاستعلام</a> يمكنك من فرض التخزين المؤقت لمعلمات استعلام محددة.

en: <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/975-nonces-and-cache-lifespan" target="_blank">Why?</a>
ar: <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/975-nonces-and-cache-lifespan" target="_blank">لماذا؟</a>

en: <a href="https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTTP/Headers/X-DNS-Prefetch-Control" target="_blank">DNS prefetching</a> can make external files load faster, especially on mobile networks.
ar: <a href="https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTTP/Headers/X-DNS-Prefetch-Control" target="_blank">DNS الجلب المسبق لـ </a> يساعد علي تحميل الملفات الخارجية بشكل أسرع، وخاصة على شبكات المحمول.

en: <span class="screen-reader-text">This is the </span>waiting time between each URL crawl
ar: <span class="screen-reader-text">وقت الإنتظار </span>بين كل رابط سيتم الزحف إليه

en: <strong>%1$s</strong> has not been deactivated due to missing writing permissions.<br>
    Make <strong>%2$s</strong> writeable and retry deactivation, or force deactivation now:
ar: <strong>%1$s</strong> لم يتم إلغاء تفعيلها بسبب عدم وجود أذونات الكتابة.<br>
    اجعل <strong>%2$s</strong> يدعم الكتابة واعد محاولة التعطيل أو الغاء التفعيل الاجباري الآن:

en: <strong>%s</strong>: One or more plugins have been enabled or disabled, clear the cache if they affect the front end of your site.
ar: <strong>%s</strong>: تم تفعيل أو تعطيل واحد أو أكثر من الاضافات، امسح ذاكرة التخزين المؤقت إذا كانت تؤثر على الواجهة الأمامية لموقعك.

en: <strong>%s</strong>: The following plugins are not compatible with this plugin and may cause unexpected results:
ar: <strong>%s</strong>: الإضافات التالية غير متوافقة مع هذه الإضافة وقد تسبب نتائج غير متوقعة:

en: <strong>JS</strong> files with Deferred Loading JavaScript
ar:  تأجيل تحميل ملفات <strong>JS</strong> من خلال الجافا سكربت

en: <strong>Note:</strong> None of these options will be applied if this post has been excluded from cache in the global cache settings.
ar: <strong>ملاحظة:</strong> لن يتم تطبيق أي من هذه الخيارات إذا تم استبعاد هذه المقالة من ذاكرة التخزين المؤقت في إعدادات ذاكرة التخزين المؤقت العامة.

en: <strong>Now be specific!</strong><br>We have pre-filled the form with some questions for you to phrase your description along.<br>We speak English, French, German, Italian, Serbian, and Spanish.
ar: <strong>الآن لتكن أكثر تحديداً!</strong><br>لدينا نموذج به بعض الاسئلة للإجابة عليها لوصف المشكلة الخاصة بك.<br>نحن نتحدث الإنجليزية والفرنسية والألمانية والإيطالية والصربية والإسبانية.

en: API key
ar: مفتاح API

en: Activate Imagify
ar: تفعيل Imagify

en: Activate automatic preload after content updates
ar: تفعيل التحميل المسبق التلقائي بعد تحديث المحتوي

en: Activate first the %s option.
ar: تفعيل أولا خيار %s.

en: Activate manual preload (from upper toolbar, or from Tools tab of WP Rocket)
ar: تفعيل يدوي للتحميل المسبق (من شريط المدير او تبويب الأدوات للاضافة)

en: Activate sitemap-based cache preloading
ar: تفعيل التحميل المسبق للخرائط

en: Activate these options on this post:
ar: تفعيل هذه الخيارات علي هذه المقالة:

en: Activate this setting
ar: تفعيل هذا الخيار

en: Active plugins:
ar: الإضافات النشطة:

en: Add CNAME
ar: إنشاء سجل CNAME

en: Add URL
ar: أضف رابط

en: Advanced
ar: الإعدادات المتقدمة

en: Advanced options
ar: الإعدادات المتقدمة

en: Affected file/folder: %s
ar: الملف/المجلد المتأثر: %s

en: All URLs of static files (CSS, JS, images) will be rewritten to the CNAME(s) entered below.
ar: سيتم إعادة كتابة جميع عناوين الملفات الثابتة (CSS، JS، الصور) إلي سجل CNAME(s) الذي ستدخله أدناه.

en: All URLs of static files (CSS, JS, images) will be rewritten to the CNAME(s) entered below.<br>Read the documentation on <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/42-using-wp-rocket-with-a-cdn" target="_blank">using WP Rocket with a CDN</a>.
ar: سيتم إعادة كتابة جميع عناوين الملفات الثابتة (CSS، JS، الصور) إلي سجل CNAME(s) الذي ستدخله أدناه.<br>اقرأ وثائق الدعم <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/42-using-wp-rocket-with-a-cdn" target="_blank">لتتعلم كيفية استخدام خدمة توصيل المحتوي CDN مع WP-Rocket</a>.

en: All fields are required!
ar: جميع الحقول مطلوبة!

en: All files
ar: كل الملفات

en: All in One SEO XML sitemap
ar: خرائط اضافة All in One SEO Pack

en: All languages
ar: كل اللغات

en: All transients
ar: كل المعلومات العابرة Transients

en: Allow WP Rocket to collect non-sensitive diagnostic data.
ar: السماح لـ WP Rocket جمع البيانات التشخيصية غير الحساسة.

en: Always purge (URLs):
ar: حذف ملفات التخزين دائما (العناوين):

en: Always purge these URLs from cache when updating any post or page:
ar: قم بإزاله هذه العناوين من ذاكرة التخزين المؤقت عند تحديث أي مقالة أو صفحة:

en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with WP-Rocket.me or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, please try the <a href="%s">support forums</a>.
ar: حدث خطأ غير متوقع. قد يكون هناك شيء خاطئ مع WP-Rocket.me أو إعدادات السرفر. إذا إستمرت هذه المشاكل، يرجى المحاولة مشاركتها في <a href="%s">منتديات الدعم</a>.

en: Analytics tracking
ar: تتبع التحليلات

en: Analytics:
ar: تحليلات:

en: Anonymized WP Rocket settings:
ar: إعدادات WP Rocket مجهول المصدر:

en: Async CSS
ar: تزامن ملفات CSS

en: Author URI:
ar: موقع المطور:

en: Author:
ar: المطور:

en: Auto Drafts
ar: المسودات التلقائية

en: Automatic
ar: تلقائي

en: Automatic cleanup:
ar: تنظيف تلقائي:

en: Automatically enhances your Cloudflare configuration for speed, performance grade, and compatibility.
ar: تهيئة وضبط تلقائي لأفضل إعدادات كلاودفلير للسرعة، ودرجة الأداء، والتوافق.

en: Backup your database before you run a cleanup!<br>Once a database optimization has been performed, there is no way to undo it.
ar: قم بالنسخ الاحتياطي لقاعدة البيانات الخاصة بك قبل تشغيل ميزة التحسين!<br> لأن لا توجد وسيلة للتراجع عن ذلك ،بمجرد بدء تشغيل ميزة تحسين قاعدة البيانات.

en: Backup your settings with the “%s” button above before you re-install a previous version.
ar: يمكنك الاحتفاظ بنسخة احتياطية من إعدادات الإضافة بالضغط علي الزر “%s” بالأعلي قبل إعادة تثبيت النسخة السابقة.

en: Basic
ar: إعدادات أساسية

en: Basic options
ar: الإعدادات الأساسية

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
ar: قبل أن يمكنك برفع واستعادة الملف، يجب عليك ان تصلح الخطأ التالي:

en: Before you continue activating this setting, read the documentation:
ar: قبل تفعيل هذا الخيار، قم بقراءه وثائق الدعم:

en: Below is a detailed view of all data WP Rocket will collect if granted permission. WP Rocket will never transmit any domain names or email addresses (except for license validation), IP addresses, or third-party API keys.
ar: فيما يلي عرض مفصل لجميع بيانات WP Rocket التي سيتم تجميعها إذا منح الإذن، لن تقوم WP Rocket بنقل أي أسماء نطاقات او عناوين بريد إلكتروني (بإستثناء التحقق من صلاحية الترخيص) أو عناوين IP أو مفاتيح الجهات الخارجية API.

en: Beta Testing
ar: اختبار النسخة التجريبية

en: Beta testing:
ar: اختبار النسخة التجريبية:

en: Bot-based preloading should only be used on well-performing servers. Once activated, it gets triggered automatically after you add or update content on your website. You can also launch it manually from the upper toolbar menu, or from the Tools tab.
ar: يجب استخدام التحميل المسبق الزاحف فقط على الخوادم ذات أداء جيد. عند تفعيلها، سيتم ارسال الزاحف تلقائيا عند إضافة أو تحديث المحتوى على موقع الويب الخاص بك. يمكنك أيضا تشغيله يدويا من قائمة شريط الأدوات العلوي، أو من علامة التبويب أدوات.

en: Buy a valid license now
ar: اشتري ترخيص صالح الآن

en: Buy renewal now
ar: شراء تجديد الآن

en: CDN
ar: شبكة توصيل المحتوى CDN

en: CDN CNAME(S):
ar: سجلات (CNAME) شبكة توصيل المحتوي:

en: CDN is disabled because you are using WP Offload S3 and the assets addon to serve your images, CSS and JS files.
ar: تم تعطيل خدمة توصيل المحتوي CDN لأنك تستخدم WP Offload S3 و Assets Addons للتعامل مع الصور و ملفات CSS و JSS.

en: CDN without SSL:
ar: شبكة توصيل المحتوي CDN بدون شهادة SSL:

en: CDN:
ar: شبكة توصيل المحتوي CDN:

en: CSS files to be excluded from minification and concatenation:
ar: ملفات CSS التي سيتم استبعادها من التصغير والدمج:

en: Cache Options
ar: خيارات ملفات التخزين المؤقت

en: Cache for query strings enables you to force caching for specific GET parameters.
ar: ذاكرة التخزين المؤقت لمعلمات الاستعلام تمكنك من إجبار التخزين المؤقت لمعلمات استعلام محددة.

en: Cache lifespan is the period of time after which all cache files get removed. Enable <a href="%s">Preloading</a> for the cache to be rebuilt automatically after lifespan expiration.
ar: مدة التخزين المؤقت هي الفترة الزمنية التي تتم بعدها إذالة جميع ملفات ذاكرة التخزين المؤقت.
    
     تفعيل <a href="%s">التحميل المسبق</a> لذاكرة التخزين المؤقت لإعادة بنائها تلقائيا بعد انتهاء مدة التخزين.

en: Cache lifespan:
ar: عمر ملفات التخزين المؤقت:

en: Cache query strings:
ar: التخزين المؤقت معلمات الاستعلام:

en: Caching has been activated automatically, your website should load fast!<br>How about <a href="https://wp-rocket.me/blog/correctly-measure-websites-page-load-time/" target="_blank">testing your loading time</a>? Maybe you don’t even need to configure all these options.
ar: تم تنشيط التخزين المؤقت تلقائيا، يجب الآن ان يعمل موقعك بشكل أسرع!<br>ماذا عن <a href="https://wp-rocket.me/blog/correctly-measure-websites-page-load-time/" target="_blank">اختبار وقت التحميل الخاص بموقعك</a>؟ ربما لا تحتاج حتى لضبط كل هذه الخيارات.

en: Can improve the performance grade on <a href="%s" target="_blank">GT Metrix</a>.
ar: تساعد علي تحسين درجة الأداء على موقع <a href="%s" target="_blank">GT Metrix</a>.

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cart and checkout pages set in <strong>%s</strong> will be detected and never cached by default. No need to enter them here.
ar: سيتم اكتشاف صفحات التسوق والدفع في <strong>%s</strong> ولن يتم تخزينها مؤقتا افتراضياً. لا حاجة لإدخالها هنا.

en: Choose a domain from the list
ar: اختر نطاق من القائمة

en: Choose a file from your computer (maximum size: %s)
ar: أختر ملف من جهاز الكمبيوتر (أقصي حجم: %s)

en: Cleanup all transients
ar: تنظيف كل المعلومات العابرة Transients

en: Cleanup auto drafts
ar: مسح المسودات التلقائية

en: Cleanup expired transients
ar: تنظيف المعلومات العابرة transients منتهية الصلاحية

en: Cleanup revisions
ar: مسح المراجعات

en: Cleanup spam comments
ar: مسح التعليقات المزعجة

en: Cleanup trashed comments
ar: مسح التعليقات المحذوفة

en: Cleanup trashed posts
ar: مسح المقالات المحذوفة

en: Clear Cloudflare cache
ar: مسح ذاكرة التخزين المؤقت لكلودفلير

en: Clear Cloudflare cache:
ar: مسح ذاكرة التخزين المؤقت لكلودفلير:

en: Clear cache
ar: مسح ملفات التخزين المؤقت

en: Clear cache after …
ar: مسح ذاكرة التخزين المؤقت بعد ...

en: Clear cache:
ar: مسح ملفات التخزين المؤقت:

en: Clear the cache for the whole website.
ar: مسح ملفات التخزين المؤقت للموقع بأكمله.

en: Clear this cache
ar: مسح الملفات المخذنة

en: Clear this post
ar: مسح الملفات المخذنة للمقالة

en: Click below to purchase a license with a 20% discount automatically applied.
ar: أنقر ادناه لشراء ترخيص جديد مع خصم 20% يتم تطبيقها تلقائيا!

en: Click below to renew with a <strong>discount of 50%</strong> automatically applied!
ar: أنقر ادناه لتجديد الترخيص <strong>مع خصم 50%</strong> يتم تطبيقها تلقائيا!

en: CloudFlare cache sucessfully purged
ar: تم مسح الذاكرة المؤقتة الخاصة بخدمة كلاودفلير بنجاح

[ctx: Cloudflare]
en: Account email:
ar: حساب البريد الإلكتروني:

[ctx: Cloudflare]
en: Development mode:
ar: وضع التطوير:

[ctx: Cloudflare]
en: Domain:
ar: النطاق:

[ctx: Cloudflare]
en: Global API key:
ar: مفتاح API العام:

[ctx: Cloudflare]
en: Optimal settings:
ar: الإعدادات المثلى:

[ctx: Cloudflare]
en: Relative Protocol:
ar: البروتوكول المرن:

en: Cloudflare Email and API key are not set
ar: لم يتم تعيين البريد الإلكتروني ومفتاح API لخدمة الكلاودفلير

en: Cloudflare Settings
ar: إعدادت كلاودفلير CloudFlare

en: Cloudflare account email address
ar: حساب البريد الإلكتروني للكلاودفلير

en: Cloudflare browser cache error: %s
ar: خطأ في خدمة التخزين المؤقت للمتصفح بكلاودفلير: %s

en: Cloudflare browser cache set to %s seconds
ar: ضبط خدمة التخزين المؤقت للمتصفح علي %s ثواني

en: Cloudflare cache level error: %s
ar: خطأ بمستوي الملفات المخزنة بكلاودفلير : %s

en: Cloudflare cache level set to %s
ar: ضبط مستوي التخزين المؤقت لكلاودفلير علي %s

en: Cloudflare cache purge error: %s
ar: خطأ أثناء مسح الذاكرة المؤقتة لكلاودفلير: %s

[ctx: Cloudflare caching level]
en: Standard
ar: قياسي

en: Cloudflare development mode %s
ar: وضع التطوير كلاودفلير %s

en: Cloudflare development mode error: %s
ar: خطا بكلاودفلير وضع التطوير : %s

en: Cloudflare domain
ar: نطاق كلودفلير

en: Cloudflare minification %s
ar: خدمة تصغير الملفات لكلاودفلير %s

en: Cloudflare minification error: %s
ar: خطأ في خاصية تصغير الملفات بكلاودفلير: %s

en: Cloudflare rocket loader %s
ar: خدمة التحميل الصاروخي بكلاودفلير %s

en: Cloudflare rocket loader error: %s
ar: خطأ في خدمة التحميل الصاروخي بكلاودفلير: %s

en: Combine files:
ar: دمج الملفات:

en: Comments cleanup:
ar: مسح التعليقات:

en: Concatenate CSS files
ar: دمج ملفات CSS

en: Concatenate Google Fonts
ar: دمج خطوط جوجل

en: Concatenate JS files
ar: دمج ملفات جافاسكربت

en: Connection to Cloudflare failed
ar: فشل الاتصال بكلاودفلير

en: Content Delivery Network options
ar: خيارات شبكة توصيل المحتوي.

en: Critical CSS for %s generated.
ar: المسار الحرج CSS لـ %s تم انشاءه.

en: Critical CSS generation finished for %1$d of %2$d page types.
ar: المسار الحرج لملفات CSS تم انتهاءه لـ %1$d من %2$d انواع الصفحات.

en: Critical CSS generation is currently running: %1$d of %2$d page types completed. (Refresh this page to view progress)
ar: انشاء المسار الحرج لملفات CSS يعمل الآن: %1$d من %2$d صفحة تم انتهاءها. (تحديث هذه الصفحة لعرض التقدم)

en: Critical path CSS will be automatically generated.%s
ar: المسار الحرج لـ CSS سيتم إنشاءه تلقائياً.%s

en: Current site language:
ar: اللغة الحالية للموقع:

en: Current theme:
ar: القالب الحالي:

en: Daily
ar: يومي

en: Database
ar: قاعدة البيانات

en: Database Optimization
ar: تحسين قاعدة البيانات

en: Database cleanup:
ar: تنظيف قاعدة البيانات:

en: Database optimization process is complete. Everything was already optimized!
ar: اكتملت عملية تحسين قاعدة البيانات. تم تحسين كل شيء بالفعل!

en: Database optimization process is complete. List of optimized items below:
ar: اكتملت عملية تحسين قاعدة البيانات. قائمة بالعناصر التي تم تحسينها أدناه:

en: Database optimization process is running
ar: عملية تحسين قاعدة البيانات جارية الآن

en: Deactivate
ar: تعطيل

en: Deactivate if you notice any visually broken items on your website.%s
ar: قم بإلغاء تنشيط هذا الخيار في حال لاحظت أي مشاكل في عرض موقع الويب الخاص بك.%s

en: Deactivate these options if you notice any overload on your server!
ar: قم بتعطيل هذا الخيار إذا لاحظت أي تحميل زائد علي الخادم او الاستضافة الخاصة بك!

en: Defer JS
ar: تأجيل ملفات JS

en: Defer JS files safely
ar: تأجيل ملفات الجافاسكربت بأمان

en: Description
ar: الوصف

en: Description:
ar: الوصف:

en: Development Mode
ar: وضع التطوير

en: Disable CDN functionality on HTTPS pages
ar: إيقاف خدمة توصيل المحتوي CDN في صفحات البروتوكول النقل الآمن HTTPS.

en: Disable WordPress Embeds
ar: إيقاف تضمينات ووردبريس

en: Dismiss this notice.
ar: تجاهل هذا الإشعار.

en: Docs
ar: مستندات المساعدة

en: Documentation
ar: وثائق المساعدة

en: Email address
ar: البريد الإلكتروني

en: Embeds:
ar: التضمينات:

en: Emoji cache:
ar: ذاكرة التخزين المؤقت للوجوه التعبيرية Emojis:

en: Enable Content Delivery Network
ar: تفعيل شبكة توصيل المحتوي.

en: Enable LazyLoad for iframes and videos
ar: تمكين التحميل الكسول علي الفيديو و الإطارات الداخلية Iframes

en: Enable LazyLoad for images
ar: تمكين التحميل الكسول للصور

en: Enable caching for logged-in WordPress users
ar: تفعيل التخزين المؤقت للمستخدمين الذين قاموا بتسجيل الدخول

en: Enable caching for mobile devices
ar: تفعيل التخزين المؤقت للأجهزة المحمولة.

en: Enable caching for pages with <code>https://</code>
ar: تفعيل التخزين المؤقت لصفحات البروتوكول الآمن <code>https://</code>

en: Enable for iframes and videos
ar: تمكين للفيديو و الإطارات الداخلية Iframes

en: Enable for images
ar: تمكين للصور

en: Enter the email address of your Cloudflare account
ar: أدخل البريد الإلكتروني لحساب الكلاودفلير الخاص بك

en: Enter the global API key of your Cloudflare account
ar: أدخل مفتاح API العام لحساب الكلاودفلير الخاص بك

en: Every %d Minutes
ar: كل %d دقيقة

en: Exclude CSS:
ar: استثناء ملفات CSS:

en: Exclude JS:
ar: استثناء ملفات JS:

en: Exclude files:
ar: استثناء الملفات:

en: Expired transients
ar: معلومات عابرة transients أنتهت صلاحيتها

en: Export settings:
ar: إستخراج الإعدادات:

en: FAQ
ar: الأسئلة المتكررة

en: Fair warning:
ar: تحذير بسيط:

en: Files optimization
ar: تحسين الملفات

en: Force caching for URLs with these query strings (GET parameters):
ar: فرض التخزين المؤقت للعناوين التي تحتوي على معلمات الاستعلام التالية (GET parameters):

en: Force deactivation
ar: تعطيل اجباري

en: Frequency
ar: المعدل

en: Frequency for the automatic cleanup
ar: معدل التنظيف التلقائي

en: Get help from a Support Rocketeer
ar: الحصول علي المساعدة من الدعم الفني

en: Global API key
ar: مفتاح API العام

en: Go to the <a href="%s">Cloudflare tab</a> to edit your Cloudflare settings. The CDN settings below do NOT apply to Cloudflare.<br>Read the documentation on <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/18-using-wp-rocket-with-cloudflare" target="_blank">using WP Rocket with Cloudflare</a>.
ar: أنتقل إلي <a href="%s">علامة تبويب كلاودفلير Cloudflare</a> لتعديل إعدادات خدمة كلاودفلير. لا تنطبق إعدادات خدمة توصيل المحتوي CDN أدناه على كلاودفلير.<br>اقرأ وثائق الدعم <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/18-using-wp-rocket-with-cloudflare" target="_blank">لتتعلم كيفية إستخدام اضافة WP-Rocket مع خدمة كلاودفلير</a>.

en: HTTPS Protocol Rewrite
ar: إعادة كتابة بروتوكول HTTPS

en: Has version %1$s caused an issue on your website? You can roll back to the previous major version here.
ar: هل تسبب الإصدار %1$s في حدوث مشكلة في موقعك؟ يمكنك العودة إلى الإصدار السابق.

en: Has version %1$s caused an issue on your website?<br>You can roll back to the previous major version here. Then <a href="%2$s">send us a support request</a>.
ar: هل تسبب الإصدار %1$s في حدوث مشكلة في موقعك؟<br> يمكنك العودة إلى الإصدار السابق. وارسل لنا <a href="%2$s">طلب الدعم</a>.

en: Heads up! These options are not equally suitable for all WordPress setups.<br>If you notice any visual issues on your site, just turn off the last option(s) you had activated here. <br>Read the documentation on <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/19-resolving-issues-with-minification" target="_blank">troubleshooting file optimization</a>.
ar: تنبيه! هذه الخيارات ليست مناسبة لجميع المواقع الووردبريس.<br>لذلك إذا لاحظت أي مشكلات مرئية على موقعك، فما عليك سوى إيقاف الخيار (الخيارات) الأخير الذي قمت بتنشيطه مؤخراً هنا.<br>اقرأ وثائق الدعم <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/19-resolving-issues-with-minification" target="_blank">لتتعلم كيف تكتشف الأخطاء وإصلاحها  لتحسين أداء موقعك</a>.

en: Hmm, that’s problematic …
ar: اممم، هذا مشكلة ...

en: I have read the <a href="%s" target="_blank">documentation</a> and agree that WP Rocket automatically detects my WordPress version and list of active plugins when I send this form.
ar: لقد قرأت <a href="%s" target="_blank">وثائق المساعدة</a>، وموافق علي السماح لإضافه WP Rocket أن تحدد رقم إصدار ووردبريس الخاص بي وقائمة بالإضافات المُفعلة بشكل تلقائي عند إرسال هذا النموذج.

en: If <a href="%s" target="_blank">Varnish</a> runs on your server, you must activate the option below.<br>You would know if Varnish is active. If you don’t know, you can safely ignore this setting.
ar: إذا كان لديك <a href="%s" target="_blank">Varnish</a> يعمل علي خادم الويب او استضافتك, يجب عليك تفعيل هذا الخيار ادناه<br>اذا كنت تريد معرفة اذا كان Varnish يعمل. واذا كنت لا تعلم، يمكنك تجاهل هذا الخيار بأمان.

en: If you notice any errors on your website after having activated this setting, just deactivate it again, and your site will be back to normal.
ar: إذا لاحظت اي أخطاء علي موقعك بعد تفعيل هذا الخيار، فقط قم بتعطيله مرة أخري، وسيعود الموقع بشكل طبيعي مرة أخري.

en: If your CDN account does not fully support SSL, you can disable URL rewriting on HTTPS pages here.
ar: إذا كان حساب شبكة توصيل المحتوي لا يدعم اتصال SSL بشكل كامل، فيمكنك تعطيل ميزة إعادة كتابة الروابط في صفحات بروتوكول HTTPS.

en: Images
ar: الصور

en: Images, iframes, and videos will be loaded only as they enter (or are about to enter) the viewport.
ar: سيتم تحميل الصور والإطارات الداخلية Iframes والفيديو فقط عند عرضها  (أو على وشك الدخول لغرضها).

en: Import settings:
ar: استيراد الإعدادات:

en: In one sentence: What is going on, or wrong?
ar: في جملة واحدة: ما الذي يحدث، أو ما هو الخطأ؟

en: Increase lifespan to a few hours if you notice server issues with this setting.
ar: قم بزيادة عمر ملفات التخزين المؤقت لبضع ساعات اذا ظهرت مشاكل الخادم او الاستضافة مع هذا الإعداد.

en: Install Imagify for Free
ar: تثبيت Imagify مجانا

en: It looks like you have got yourself a “nulled” version of WP Rocket. In order to activate your plugin and receive support and updates you will need a valid license.
ar: يبدو أنك قد حصلت علي نسخة "مقرصنة" من WP Rocket. لتفعيل الاضافة وللحصول علي الدعم والتحديثات ستحتاج إلي ترخيص صالح.

en: It seems that communications with Mission Control are temporarily down … Please send a support ticket while our Rocketeers fix the issue.
ar: يبدو ان هناك خطأ مؤقت يمنع الاتصال ... من فضلك قم بارسال تذكرة دعم ليقوم أحد موظفينا بحلها.

en: JS files to be excludeded from minification and concatenation:
ar: ملفات جافاسكربت التي سيتم استبعادها من التصغير والدمج:

en: Jetpack XML Sitemaps
ar: خرائط الموقع Jetpack XML

en: Last steps before contacting us
ar: آخر خطوات قبل الإتصال بنا

en: LazyLoad for iframes/videos
ar: التحميل الكسول للفيديو و الإطارات الداخلية Iframes

en: LazyLoad for images
ar: التحميل الكسول للصور

en: LazyLoad:
ar: التحميل الكسول:

en: License
ar: الرخصة

en: License validation
ar: إثبات الترخيص

en: Load JS files deferred
ar: تحميل ملفات الجافاسكربت المؤجلة

en: Makes your website mobile-friendlier.
ar: أجعل موقعك مناسب للموبايل.

en: Manual
ar: يدوي

en: Minification (%1$s) is currently activated in <strong>Autoptimize</strong>. If you want to use %2$s’s minification, disable those options in Autoptimize.
ar: تصغير الملفات (%1$s) مٌفعلة حالياً في اضافة <strong>Autoptimize</strong>. إذا كنت ترغب في استخدام خاصية تصغير الملفات الخاصة بـ %2$s, قم بتعطيل تلك الخيارات في Autoptimize.

en: Minify CSS files
ar: تصغير ملفات CSS

en: Minify HTML files
ar: تصغير ملفات HTML

en: Minify JS files
ar: تصغير ملفات JS

en: Minify files:
ar: تصغير الملفات:

en: Minify/combine CSS
ar: تصغير / دمج CSS

en: Minify/combine HTML
ar: تصغير / دمج HTML

en: Minify/combine JS
ar: تصغير / دمج JS

en: Missing Cloudflare zone ID. %s could not fix this automatically.
ar: معرف حساب كلاودفلار مفقود. %s تعذر إصلاح هذا تلقائيا.

en: Mobile cache works safest with both options enabled. When in doubt, keep both.
ar: عندما تكون حيرة لتفعيلهم، قم بتفعيلهم الخيارين معاً. لان ذاكرة التخزين المؤقت تعمل للجوال بشكل آمن عند تمكين كلا الخيارين.

en: Mobile cache:
ar: التخزين المؤقت للأجهزة المحمولة:

en: Monthly
ar: شهري

en: More details
ar: مزيد من التفاصيل

en: Never cache (URLs):
ar: لا تقم بتخزين هذه (العناوين) أبداً:

en: Never cache (cookies):
ar: لا تقم بتخزين هذه (الكوكيز) أبداً:

en: Never cache (user agents):
ar: عدم التخزين المؤقت (وكلاء المستخدم user agents):

en: Never cache pages when these cookies are present:
ar: عدم تخزين الصفحات مؤقتا عند وجود الكوكيز ملفات تعريف الارتباط  هذه:

en: Never cache this page
ar: لا تقم بتخزين هذه الصفحة

en: Never send cache pages for these user agents:
ar: لا ترسل صفحات للتخزين المؤقت لوكلاء المستخدمين التاليين:

en: No domain available in your Cloudflare account
ar: لا يوجد نطاقات علي حساب الكلاودفلير الخاص بك

en: No, thanks
ar: لا، شكراً

en: Off
ar: غير مُفعل

en: On
ar: مُفعل

en: Optimize
ar: تحسين

en: Optimize CSS delivery
ar: تحسين تحميل ملفات الـ CSS

en: Optimize database tables
ar: تحسين جداول قاعدة البيانات

en: Optimize tables
ar: تحسين الجداول

en: PHP version number:
ar: رقم اصدار PHP:

en: Plugin Name:
ar: أسم الإضافة:

en: Plugin URI:
ar: رابط الإضافة:

en: Plugin names of all active plugins
ar: اسماء جميع الاضافات النشطة

en: Posts cleanup:
ar: تنظيف المقالات:

en: Prefetch DNS requests:
ar: طلبات الجلب المسبق DNS:

en: Preload
ar: التحميل المسبق

en: Preload bot:
ar: التحميل المسبق للزاحف:

en: Preload cache
ar: التحميل المسبق للتخزين المؤقت

en: Preload cache:
ar: التحميل المسبق للتخزين المؤقت:

en: Preload options
ar: خيارات التحميل المسبق

en: Preload the cache according to your <a href="%s">Preload settings</a>.
ar: التحميل المسبق لذاكرة التخزين المؤقت وفقا لـ <a href="%s">إعدادات التحميل المسبق</a>.

en: Preload the sitemap from the %s plugin
ar: التحميل المسبق لخرائط الموقع لإضافة %s

en: Preload the sitemap from the Jetpack plugin
ar: التحميل المسبق لخرائط الموقع من اضافة جيت باك

en: Prevents others from embedding content from your site, prevents you from embedding content from other (non-whitelisted) sites, and removes JavaScript requests related to <a href="https://wordpress.org/news/2015/12/clifford/" target="_blank">WordPress Embeds</a>.
ar: منع المواقع الاخري (الغير المدرجة في القائمة البيضاء)، من تضمين محتوي موقعك وحذف طلبات الجافاسكربت المتعلقة  <a href="https://wordpress.org/news/2015/12/clifford/" target="_blank">بتضمينات الووردبريس</a>.

en: Purge OPcache
ar: مسح OPcache

en: Purge OPcache:
ar: مسح OPcache

en: Purge Varnish cache automatically
ar: حذف ذاكرة التخزين المؤقت لـ Varnish تلقائيا

en: Purge this URL
ar: حذف الملفات المؤقتة لهذا العنوان

en: Purges cached resources for your website. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>
ar: حذف الموارد المخزنة مؤقتا لموقعك. <a href="%s" target="_blank">معرفة المزيد</a>

en: Re-install version %s
ar: إعادة تثبيت اصدار v%s

en: Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
ar: اطلع علي %1$sوثائق الدعم%2$s لمزيد من الإرشادات.

en: Reduce lifespan to 10 hours or less if you notice issues that seem to appear periodically.%s
ar: قلل مدة العمر الافتراضي إلى 10 ساعات أو أقل إذا ظهرت مشاكل بشكل دوري.%s

en: Reduces file size, can improve loading time.
ar: تقليل حجم الملف، يساعد علي تحسين وقت التحميل.

en: Reduces the number of HTTP requests, can improve loading time.
ar: تقلل عدد طلبات HTTP وتحسن وقت التحميل.

en: Reduces the number of initial HTTP requests, can improve loading time and performance grade.
ar: تقليل عدد طلبات HTTP الأولية، يساعد في تحسين وقت التحميل ودرجة الأداء للأفضل.

en: Regenerate Critical Path CSS
ar: اعادة تكوين المسار الحرج لـ CSS

en: Regenerate Critical Path CSS.
ar: اعادة تكوين المسار الحرج لـ CSS.

en: Regenerate Critical Path CSS:
ar: اعادة تكوين المسار الحرج لـ CSS:

en: Remove query strings from static resources
ar: إزالة معلمات الاستعلام من الملفات الثابتة

en: Remove query strings:
ar: إزالة معلمات الاستعلام من الملفات الثابتة:

en: Removes spaces and comments from static files, enables browsers and search engines to faster process HTML, CSS, and JavaScript files.
ar: إزالة المساحات والتعليقات من الملفات الثابتة، وتمكين المتصفحات ومحركات البحث من معالجة ملفات HTML وCSS و جافاسكريبت بشكل أسرع.

en: Removes the version query string from static files (e.g. style.css?ver=1.0) and encodes it into the file name instead (e.g. style-1-0.css).
ar: حذف معلمات الاستعلام من الملفات الثابتة مثال (style.css?ver=1.0) ودمجها في اسم الملف مثال (style-1-0.css).

en: Render-blocking CSS/JS:
ar: حظر عرض CSS/JS:

en: Replace YouTube iframe with preview image
ar: استبدل اطار يوتيوب بصورة المعاينة

en: Replace site's hostname with:
ar: إستبدال إسم مضيف الموقع بــ :

en: Reset White Label values to default
ar: إعادة تعيين القيم الإفتراضية للعلامة البيضاء

en: Resolving issues with file optimization
ar: حل المشكلات المتعلقة بتحسين الملفات

en: Revisions
ar: المراجعات

en: Rollback:
ar: التراجع عن التحديث

en: Run cleanup:
ar: تشغيل التنظيف:

en: SSL cache works best when your entire website runs on HTTPS.
ar: ذاكرة التخزين المؤقت الخاصة بـشهادة الـ SSL تعمل بشكل أفضل عندما يعمل الموقع بأكملة ببروتوكول الإتصال الآمن HTTPS.

en: SSL cache:
ar: ذاكرة التخزين المؤقت لـ SSL

en: Safe mode (recommended)
ar: الوضع الآمن (مستحسن)

en: Safe mode for deferred JS ensures support for inline jQuery references from themes and plugins by loading jQuery at the top of the document as a render-blocking script. Deactivating may result in broken functionality, test thoroughly!
ar: يضمن الوضع الأمن لملفات JS المؤجلة من دعم مكتبة Jquery المتضمنة في القوالب والاضافات ليكون تحميل jQuery أعلي الصفحة. الغاء تنشيط هذا الخيار ربما قد يتسبب في مشاكل اثناء عرض الموقع، اختبره بعناية!

en: Save Changes
ar: حفظ التغيرات

en: Save and optimize
ar: حفظ وتحسين

en: Save your changes to activate the Cloudflare tab.
ar: حفظ الإعدادات لتفعيل تبويب خدمة الكلاودفلير.

en: Schedule an automatic cleanup of the database
ar: جدولة التنظيف التلقائي لقاعدة البيانات

en: Schedule automatic cleanup
ar: جدولة التنظيف التلقائي

en: Separate cache files for mobile devices
ar: إنشاء ملفات منفصلة للتخزين المؤقت للأجهزة المحمولة.

en: Server type:
ar: نوع الخادم:

en: Set a higher value if you notice any overload on your server!
ar: اضبطه علي قيمة أعلى إذا لاحظت أي بطئ علي الخادم او الاستضافة الخاصة بك!

en: Sets the intervall between each URL crawl
ar: ضبط الفاصل الزمني بين كل عملية زحف لكل رابط

en: Settings
ar: إعدادات

en: Settings import failed: incorrect filename.
ar: فشل استيراد الإعدادات: اسم الملف غير صحيح.

en: Settings import failed: incorrect filetype.
ar: فشل استيراد الإعدادات: نوع الملف غير صحيح.

en: Settings import failed: no file uploaded.
ar: فشل استيراد الإعدادات: لم يتم تحميل أي ملف.

en: Settings imported and saved.
ar: تم إستعادة الإعدادات وحفظها.

en: Settings saved.
ar: تم حفظ الإعدادات

en: Should only be used with Cloudflare’s <a href="%1$s" target="_blank">Flexible SSL</a> feature.<br>URLs of static files (CSS, JS, images) will be rewritten to use relative protocol (%2$s instead of %3$s or %4$s).
ar: يجب إستخدام هذا الخيار في حالة تفعيل ميزة <a href="%1$s" target="_blank">الإتصال المرن SSL</a>.<br>سيتم إعادة كتابة العناوين للملفات الثابتة (CSS، JS، الصور) لاستخدام البروتوكول المرن (%2$s بدلاً من %3$s أو %4$s).

en: Show Cloudflare settings tab
ar: عرض علامة التبويب إعدادات كلودفلير CloudFlare

en: Sitemap crawl interval:
ar: معدل الزحف لخرائط الموقع:

en: Sitemap files to use for preloading
ar: إستخدام التحميل المسبق لملفات الخرائط

en: Sitemap preload: %d pages have been cached.
ar: التحميل المسبق لخرائط الموقع: %d صفحات تم اضافتهم في ملفات التخزين المؤقت.

en: Sitemap preload: %d uncached pages have now been preloaded. (refresh to see progress)
ar: التحميل المسبق لخرائط الموقع: %d صفحة غير مضافة بالتخزين المؤقت الان تم اضافتها بالتحميل المسبق. (تحديث لرؤية التقدم)

en: Sitemap preloading runs automatically when the cache lifespan expires. You can also launch it manually from the upper toolbar menu, or from the Tools tab.
ar: يتم تشغيل التحميل المسبق للخرائط تلقائيا عند انتهاء صلاحية ذاكرة التخزين المؤقت. يمكنك أيضا تشغيله يدويا من قائمة الاضافة بشريط الأدوات العلوي، أو من علامة التبويب أدوات.

en: Sitemap preloading:
ar: التحميل المسبق للخرائط:

en: Sitemaps for preloading:
ar: التحميل المسبق للخرائط:

en: Spam comments
ar: التعليقات المزعجة

en: Specify URL(s) of files that should not get served via CDN (one per line)
ar: تحديد عناوين الملفات التي لن يتم إستخدام خدمة توصيل المحتوي (CDN) معها. (رابط واحد لكل سطر)

en: Specify URLs of CSS files to be excluded from minification and concatenation (one per line)
ar: تحديد عناوين ملفات CSS التي سيتم استبعادها من التصغير والدمج (ملف لكل سطر)

en: Specify URLs of JS files to be excluded from minification and concatenation (one per line)
ar: تحديد عناوين ملفات جافاسكربت التي سيتم استبعادها من التصغير والدمج (ملف لكل سطر)

en: Specify URLs of pages or posts that should never get cached (one per line)
ar: تحديد عناوين الملفات التي لن يتم إستخدام خدمة التخزين المؤقت معها (رابط واحد لكل سطر)

en: Specify URLs you always want purged from cache whenever you update any post or page (one per line)
ar: حدد العناوين التي سيتم إزالتها دائما عند تحديث أي مقالة أو صفحة (رابط لكل سطر)

en: Specify XML sitemap(s) to be used for preloading (one per line)
ar: تحديد (ملفات الخرائط XML) التي ستستخدم في التحميل المسبق (ملف لكل سطر)

en: Specify external hosts to be prefetched (no <code>http:</code>, one per line)
ar: حدد الروابط الخارجية المراد جلبها مسبقا (لا تضف<code>http:</code>, رابط لكل سطر)

en: Specify query strings for caching (one per line)
ar: تحديد معلمات الاستعلام للتخزين المؤقت (رابط لكل سطر)

en: Specify the IDs of cookies that, when set in the visitor’s browser, should prevent a page from getting cached (one per line)
ar: تحديد عناوين الكوكيز، التي سيتم تعيينها في متصفح الزائر ولن يتم إستخدام خدمة التخزين المؤقت معها (رابط واحد لكل سطر)

en: Specify time after which the global cache gets cleared (0 = unlimited)
ar: تحديد الوقت الذي يتم بعده مسح جميع ملفات ذاكرة التخزين المؤقت (0 = غير محدود)

en: Specify user agent strings that should never see cached pages (one per line)
ar: تحديد عناوين وكلاء المستخدمين user agents التي لن يتم إستخدام خدمة التخزين المؤقت معها (رابط واحد لكل سطر)

en: Speed up your website and boost your SEO by reducing image file sizes without losing quality with Imagify.
ar: تسريع موقع الويب الخاص بك وتحسين تهيئة محرك البحث عبر تقليل حجم الصور بدون خسارة جودتها مع خدمة Imagify.

en: Static Files
ar: الملفات الثابتة

en: Summary
ar: ملخص

en: Summary:
ar: ملخص:

en: Support
ar: الدعم

en: Sync Varnish cache with plugin cache
ar: مزامنة ذاكرة التخزين المؤقت لـ Varnish مع إضافة التخزين المؤقت

en: Sync Varnish cache:
ar: مزامنة ذاكرة التخزين المؤقت لـ Varnish :

en: Temporarily enter development mode on your website. This setting will automatically get turned off after 3 hours. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>
ar: تشغيل وضع التطوير بشكل مؤقت علي موقعك. هذا الخيار سوف يتم ايقاف تشغيله تلقائياً بعد 3 ساعات.  <a href="%s" target="_blank">معرفة المزيد</a>

en: Thank you!
ar: شكراً لك!

en: The <a href="%s" target="_blank">WP Rocket documentation</a> provides answers to many common questions, check it out!<br>Our Happiness Rocketeers will help you sort out any questions you may have regarding this plugin.<br>Please help us to help you and provide detailed information.
ar: <a href="%s" target="_blank">وثائق دعم WP-Rocket</a> تقدم العديد من الاجابات علي العديد من الأسئلة الشائعة، قم بإلقاء نظرة الآن!<br> وكذلك الدعم الخاص بنا سيكونون سعداء بمساعدتك والرد علي اي سؤال لديك يخص الإضافة. <br>من فضلك قم بمساعدتنا وقدم لنا معلومات مفصلة لنستطيع مساعدتك.

en: The Support tab and all links to WP Rocket’s documentation will be hidden when you customize these fields.
ar: سيتم إخفاء علامة التبويب الخاصة بالدعم وجميع روابط الوثائق الخاصة بـ WP Rockets عند تفعيل هذا الخيار.

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br>Use %s wildcards to address multiple URLs under a given path.
ar: سيتم حذف جزء النطاق تلقائيا.<br> استخدم %s wildcards للعناوين المتعددة تحت المسار المحدد.

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br>Use %s wildcards to exclude all CSS files located at a specific path.
ar: سيتم حذف جزء النطاق تلقائيا.<br>استخدم %s wildcards لإستثناء جميع ملفات CSS التي تتواجد بمسار محدد.

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br>Use %s wildcards to exclude all JS files located at a specific path.
ar: سيتم حذف جزء النطاق تلقائيا.<br>استخدم %s wildcards لإستثناء جميع ملفات جافاسكربت التي تتواجد علي مسار محدد.

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br>Use %s wildcards to exclude all files of a given file type located at a specific path.
ar: سيتم حذف جزء النطاق تلقائيا.<br>استخدم %s wildcards لإستثناء جميع ملفات من نوع معين والتي تتواجد علي مسار محدد.

en: The following code should have been written to this file:
ar: يجب اضافة التعليمات البرمجية التالية إلي هذا الملف:

en: The sitemap files to use for preloading the cache
ar: إستخدام ملفات الخرائط للتحميل المسبق علي ذاكرة التخزين المؤقت

en: There seems to be an issue with outgoing connections from your server. Resolve per documentation, or contact support.
ar: يبدو أن هناك مشكلة في الاتصالات الصادرة من الخادم الخاص بك. ابحث عن حل في وثائق الدعم ، أو الاتصال بالدعم.

en: These settings are for advanced cache management. Caching itself works automatically.<br>Read the <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/78-how-often-is-the-cache-updated" target="_blank">documentation on automatic cache management</a> to better understand how caching works.
ar: هذه إعدادات إدارة ذاكرة التخزين المؤقت المتقدمة. التخزين المؤقت يعمل تلقائيا <br> اقرأ <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/78-how-often-is-the-cache-updated" target="_blank">وثائق الدعم الخاصة بإدارة ذاكرة التخزين المؤقت التلقائي</a> لفهم كيفية عمل التخزين المؤقت بشكل أفضل.

en: These settings are not recommended if your site uses HTTP/2.%s
ar: لا ينصح بهذه الإعدادات إذا كان موقعك يستخدم HTTP/2.%s

en: This can significantly improve your loading time if you have a lot of YouTube videos on a page.
ar: يمكن أن يؤدي ذلك إلي تحسين وقت التحميل بشكل كبير إذا كان لديك الكثير من مقاطع فيديو يوتيوب بالصفحة.

en: This could break things!
ar: هذا قد يسبب أخطاء!

en: This license key is not accepted.
ar: الترخيص الخاص بك غير مقبول.

en: This website is not allowed.
ar: غير مسموح لهذا الموقع.

en: This would help us to improve WP Rocket for you in the future.
ar: هذا سيساعدنا علي تحسين WP Rocket لك في المستقبل.

en: To keep WP Rocket running with access to support and updates, <strong>you will need to renew your license</strong>.
ar: للحفاظ علي عمل WP Rocket مع التحديثات والدعم،  <strong>يجب عليك تجديد الترخيص الخاص بك</strong>.

en: Tools
ar: أداوات

en: Transients cleanup:
ar: تنظيف المعلومات العابرة Transients:

en: Transmission Received!
ar: تم الإستلام!

en: Transmitting your message …
ar: جار إرسال رسالتك ...

en: Trashed comments
ar: التعليقات المحذوفة

en: Trashed posts
ar: مقالات محذوفة

en: Troubleshoot: %1$sHow to make system files writeable%2$s
ar: اصلاح المشكلة: %1$sكيفية جعل ملفات النظام تسمح الكتابة%2$s

en: Uh-oh, you’re out of fuel …
ar: اوو، لقد نفذ الوقود منك!

en: Unable to transmit
ar: غير قادر علي الإتصال

en: Unit of time
ar: وحدة الوقت

en: Upload file and import settings
ar: رفع ملف وإستيراد الإعدادات

en: Use %1$s wildcards to <a href="%2$s" target="_blank">detect parts of UA strings</a>.
ar: استخدم %1$s لتشمل جميع قيم<a href="%2$s" target="_blank">وكلاء المستخدم</a>.

en: Use default emoji of visitors’ browser instead of loading emoji from WordPress.org
ar: استخدم الرموز التعبيرية الافتراضية emoji  لمتصفح الزوار بدلا من تحميل الرموز التعبيرية من WordPress.org

en: User cache is great when you have user-specific or restricted content on your website.
ar: ذاكرة التخزين المؤقت للمستخدم مفيدة عندما يكون لديك محتوى مخصص للمستخدمين فقط.

en: User cache:
ar: ملفات التخزين المؤقت للأعضاء:

en: Varnish cache will be purged each time %s clears its cache to ensure content is always up to date.
ar: سيتم مسح ملفات التخزين المؤقت لـ Varnish في كل مرة يتم فيها مسح ذاكرة التخزين المؤقت لإضافة %s لضمان تحديث المحتوى دائما.

en: WP Rocket now collects these metrics from your website:
ar: اضافة WP Rokcet تجمع الآن هذه المقاييس من موقعك:

en: WP Rocket was not able to automatically validate your license.<br>Follow <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/100-resolving-problems-with-license-validation" target="_blank">this tutorial</a>, or contact <a href="https://wp-rocket.me/support/" target="_blank">support</a> to get this engine started.
ar: اضافة WP Rocket غير قادرة علي التحقق من صحة الترخيص الخاص بك تلقائيا. <br>اتبع <a href="http://docs.wp-rocket.me/article/100-resolving-problems-with-license-validation" target="_blank">هذا الشرح</a>، أو أتصل <a href="https://wp-rocket.me/support/" target="_blank">بالدعم</a> لتشغيل الاضافة.

en: Watch the video
ar: شاهد الفيديو

en: We answer every ticket, so please check your spam folder if you do not hear from us.
ar: نحن نقوم بالرد علي جميع تذاكر الدعم لذلك تحقق من صندوق الرسائل الغير مرغوب فيها إذا لم تتلقي رد منا.

en: We automatically detected the sitemap generated by the %s plugin. You can check the option to preload it.
ar: اكتشفنا تلقائيا خريطة الموقع وتم إنشائها بواسطة إضافة %s. ويمكنك التحقق من خيار التحميل المسبق للخرائط.

en: We have received your ticket and will reply back within a few hours!
ar: لقد تلقينا تذكرة الدعم الخاصة بك وسوف نقوم بالرد عليك في خلال ساعات قليلة!

en: Weekly
ar: أسبوعي

en: What info will we collect?
ar: ما هي المعلومات التي سنجمعها؟

en: Which WP Rocket settings are active
ar: إعدادات الـ WP Rocket النشطة

en: White Label
ar: العلامة البيضاء

en: WordPress multisite:
ar: ووردبريس متعدد المواقع:

en: WordPress version number:
ar: رقم اصدار ووردبريس:

en: Would you allow WP Rocket to collect non-sensitive diagnostic data from this website?
ar: هل تسمح لـ WP Rocket بجمع البيانات التشخيصية غير الحساسة من هذا الموقع؟

en: Yes, I would like to receive beta versions of WP Rocket as updates. I understand that beta versions may contain unstable code, and I know how to roll back to a stable version manually if I have to.
ar: نعم، أود الحصول على إصدارات بيتا التجريبية من WP Rocket كتحديثات. أنا أفهم أن إصدارات بيتا التجريبية قد تحتوي على أكواد برمجية غير مستقرة، وأنا أعرف كيفية العودة إلى إصدار ثابت يدويا إذا كنت مضطر لذلك.

en: Yes, allow
ar: نعم، السماح

en: Yoast SEO XML sitemap
ar: خرائط الموقع Yoast SEO XML

en: You cannot add more websites. Upgrade your account.
ar: لا يمكنك إضافة مواقع آخري. قم بترقية حسابك.

en: You have to read the <a href="%s" target="_blank">documentation</a> and to agree to send informations relative to your website to submit a support ticket.
ar: يجب عليك قراءة <a href="%s" target="_blank">وثائق المساعدة</a> والموافقة علي إرسال المعلومات المتعلقة بموقعك لإرسال تذكرة الدعم.

en: Your Cloudflare credentials are invalid!
ar: بيانات دخول حساب كلاودفلير غير صحيحة!

en: Your Cloudflare credentials are valid.
ar: بيانات دخول حساب كلاودفلير صحيحة.

en: Your PHP version is lower than 5.4. Cloudflare’s integration requires PHP 5.6 or greater and therefore is not available for you currently. We recommend you contact your web host in order to upgrade to a PHP 5.6 or greater.
ar: إصدار PHP الخاص بك هو أقل من 5.4. لتشغيل خدمة كلاودفلير يتطلب وجود PHP 5.6 أو أعلي، وبالتالي ليست هذا الخيار ليس متاح لك حالياً. نوصي بالاتصال مقدم الاستضافة الخاصة بك من أجل الترقية إلى PHP 5.6 أو إصدار أحدث.

en: Your license is not valid.
ar: الترخيص الخاص بك غير صالح.

en: Your site runs on HTTPS. SSL cache has been applied automatically.
ar: موقعك يستخدم HTTPS. ذاكرة التخزين المؤقت لدعم SSL سيتم تطبيقها تلقائيا.

[ctx: button text]
en: Download settings
ar: خيارات التحميل

[ctx: button text]
en: Send your ticket
ar: أرسل التذكرة

en: day(s)
ar: يوم (أيام)

en: hour(s)
ar: ساعة (ساعات)

en: minute(s)
ar: دقيقة (دقائق)

en: monthly
ar: شهري

en: reserved for
ar: مخصصة لـ

[ctx: screen-reader-text]
en: Note:
ar: محلوظة:

[ctx: screen-reader-text]
en: Performance tip:
ar: نصحية لأداء أفضل:

[ctx: screen-reader-text]
en: Third-party feature detected:
ar: تم اكتشاف اضافات خارجية:

[ctx: screen-reader-text]
en: Warning:
ar: تحذير:

en: weekly
ar: اسبوعي

en: “%1$s” will save your settings and run a database optimization; “%2$s” below will only save your settings.
ar: “%1$s” عندها سيتم حفظ إعدادات الصفحة وتشغيل ميزة تحسين قاعدة البيانات; “%2$s” سيتم حفظ إعدادات الصفحة فقط.
